Da je 2014. bila katastrofalna godina za pčelare, to je već dobro poznato. Od većih gubitaka pčelinjih zajednica kod pojedinih pčelara na početku godine, do zanemarivih prinosa meda, te sve žešćom pojavom pčelinjih nametnika i bolesti.
Unatoč tome pčelari su i dalje marljivo i strpljivo brinuli o svojim pčelama, a uz to su bili aktivni u radu svoje udruge. Kroz svoje aktivnosti pčelari su educirali druge oko sebe, a također su i sami pohađali organizirana predavanja iz raznih područja pčelarstva.
Zahvaljujući Krapinsko-zagorskoj županiji, koja već nekoliko godina sufinancira edukacijske projekte, i ove godine naša udruga je na natječaju osigurala sredstva za sufinanciranje dvije aktivnosti, edukativni izlet i predavanja. Pčelari su ove godine za svoju destinaciju izabrali Austriju, odnosno pčelarsku školu u Grazu. Od voditelja škole mogli su čuti kako funkcioniraju pčelari u Austriji, koje su im glavne djelatnosti u pčelarstvu, te na koji se način brinu o širenju medonosnog bilja. Također, posjetili smo i velikog pčelara (velikog po broju pčelinjih zajednica o kojima se brine), gosp. Antona Nebera u mjestu St. Lorenzen im Mürztal. Uz već pomalo industrijski način „proizvodnje“ i prerade meda, vidjeli smo kako se on može efikasno plasirati na tržište.
Od predavanja koja smo ove godine organizirali, na samom početku godine gošća nam je bila dr.med.vet. Ivana Tlak-Gajger sa Veterinarskog fakulteta koja je govorila o pčelinjim bolestima. U drugom dijelu godine nastavljeno je sa predavanjima sa tematikom tehnologije pčelarenja, a jedno predavanje o pčelinjim proizvodima i medonosnom bilju održala nam je Gordana Hegić, doktorandica na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Ovo predavanje održano je u Humu na Sutli, a uz mještane, gosti su nam bili i pčelari iz slovenskog Rogatca. Pošto naša udruga okuplja i pčelare s područja Huma na Sutli, odlučili smo se po prvi puta i predstaviti tamošnjim mještanima. Nakon predavanja nastavljeno je druženje uz degustaciju pčelinjih proizvoda i kolača s medom.
Ove godine pokrenut je i veliki projekt, koji se nastavlja i ove 2015., ali čiji rezultati će se najbolje vidjeti tek u narednim godina. Radi se o formiranju rasadnika medonosnog bilja, a ovogodišnji dio projekta nazvan je „Pregrada-grad kestena“. Naime, želja nam je da se na području Pregrade poveća broj stabala pitomog kestena koji su u jednu ruku dobra pčelinja paša, a u drugu, izvrsna poslastica za ljude. Za tu prigodu nabavljena je već određena količina sadnica koje će se posaditi ovog proljeća na raznim lokacijama na području Grada. Osim toga, posijat će se sjeme raznih medonosnih biljaka, a njihove sadnice će se kasnije dijeliti našim pčelarima koji će ih saditi u blizini svojih pčelinjaka. Rasadnik će biti formiran na dijelu zemljišta ispod lovačkog doma, a nabavljeni su žica i stupovi za ograđivanje. Ovaj projekat je sufinanciran od grada Pregrade prilikom raspisivanja natječaja za financiranje udruga sa područja Grada.
U sklopu projekta Otvoreni grad kojeg financira Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva udruga je organizirala predavanje za učenike 3. i 4. razreda osnovne škole iz Pregrade, a pritom smo ih upoznali sa osnovama pčelinjeg svijeta. Također, u sklopu ovog projekta, udruga je na 5 godina od Grada dobila na korištenje dvije novouređene prostorije.
Vrijedno je spomenuti da su naši pčelari i ove godine sudjelovali na županijskom ocijenjivanju i izložbi meda u Krapini. Kako je godina bila loša i ukupno je bilo prijavljeno manje izlagača (prošle godine na ocijenjivanju i izložbi koja je održana u Pregradi sudjelovalo je rekordnih 115 izlagača), no to ne umanjuje postignute rezultate. Tako su naši pčelari osvojili dvije zlatne medalje, jednu srebrnu i jednu brončanu.
Sve ove aktivnosti pčelari odrađuju isključivo volonterski, a uz brigu o svojim pčelama to iziskuje dosta angažiranja u slobodnom vremenu. Vjerujemo da ova godina neće biti toliko nemilosrdna prema pčelama i pčelarima, te da će se uspješno nastaviti sa aktivnostima koje su planirane za ovu godinu.
Svima želimo sretnu i uspješnu novu 2015. godinu, a pčelarima još i poseban pozdrav: „MEDENO“.